Як обігріти теплицю?
Різновиди опалення в теплицях
Кожен тепличник добре знає, що осінні та весняні температури є досить мінливим і тепло може легко змінитися на неприємні морози, що погано впливає на тепличні рослини, які є надзвичайно чутливими до температурного режиму. У свою чергу, взимку теплиця вімагає працемісткої організації та особливого догляду, щоб вдало виростити рослини.
На допомогу приходять різні методи та спосібі утримання і генерування плюсової температури в теплицях, такі як: газове опалення, твердопаливні пічні системи, електричні та інфрачервоні опалення.
Пічне опалення
Непоганий альтернативний варіант опалення, тому що є досить дешевим і доступним. Обігрівачами виступають пічі різної специфікації в залежності від виду опалення для них (вугілля, газ, дрова, мазут). Альо є багато недоліків у такого виду опалення. Під час експлуатації печей у сильно нагріваються стінки, що становить деяку небезпеку. Тому рекомендується встановлювати такі печі в поєднані з іншими джерелами обігріву в невеликих теплицях. Тверде паливо для печей є як і плюсом, так і мінусом для володаря такого виду обігріву. Позитив заключається в тому, що тверде паливо є дешевим, але вагомим недоліком є його низький ККД при спалені і безліч відходів після використання.
Такий вид опалення обирається під спеціальні потреби теплиці і в експлуатації завжди балансує на межі якісної тепловіддачі і дешевизни палива.
Газове опалення
Такий вид опалення відбувається завдяки газовим калориферів, які рівномірно розповсюджують повітряні маси в теплиці. Пальники цих приладів можуть бути, як і інфрачервоними так і ежекційними. Для максимального ефекту такі прилади встановлюються певним чином по периметру приміщення, щоб утворити циркуляцію повітря. Під час роботи таких калориферів у повітря викидається вуглекислий газ і пар, що є корисно для рослин. Теплі маси повітря які генеруються газовими калориферами міксуються разом з повітрям із зовні, щоб уникнути випалювання кисню для рослин. Зазвичай, такі теплиці устатковуються додатковою системою вентиляції для безперебійного потоку свіжого повітря. Недоліком такої системи є недоцільність використання зимою, так як через систему вентиляції буде проникати холод. Тому взимку такі теплиці оснащуються подвійним шаром покриття щоб максимум акумулювати тепло.
Для невеликих теплиць можна використовувати газові балони, а для великих вже потрібно приєднуватись до газової мережі. Та попри все, газовий обігрів в теплицях є вигідний, а необхідний об'єм газу легко прораховується спеціалістами для розміру кожної теплиці.
Електричне опалення
На найбільшу частку усіх теплиць приходяться саме ті, які опалюються за допомогою електрики. Дуже широка публіка тепличників, від аматорів до професіоналів, користується різним арсеналом електричного обігріву, наприклад: теплові гармати, конвектори, електричні кабелі, нагрівальні мати. Також, зустрічаються і більш складні системи, які обладнанні терморегуляторами і певними режимами на них, що значно полегшує роботу в теплиці і ефективність вирощування рослин.
Найрозповсюдженіші, на даний момент, такі прилади і системи електричного обігріву:
-Конвектори (конвекційні системи). Це прилади обладнанні нагрівальними спіралями, які за допомогою конвекції нагрівають приміщення. Головним проблемою даних приладів є їх складна модернізація.
- Калорифери. Вентилятори, які генерують потоки теплого повітря в теплиці і забезпечують його активну циркуляцію. Завдяки калориферів можна легко утворити рівномірне розповсюдження теплого повітря в теплиці. Але є один вагомий недолік, калорифери сушать повітря, тому треба шукати спосібі, при їх застосуванні, додаткового зволоження.
- Кабельний обігрів. Доволі популярний вид обігріву, так як не є дуже витратним. При його застосуванні укладається кабель і стрічка певної потужності у товщу ґрунту. Кабель нагріваючись передає тепло оточуючому середовищу, зокрема ґрунту і рослинам. Важливо при монтажі даної системи правильно встановити температурний режим, щоб не зашкодити рослинам. Зазвичай, для цього встановлюють терморегулятори.
- Водяне опалення. Це є дорога і складна система опалення. Потрібно прокладати спеціальні пластикові труби, встановлювати бойлер для нагрівання води і підключити до нього насос, який забезпечить циркуляцію води в трубах. Такий метод є стабільним у надійності, але потребує багато уваги і важко переукомплектовується.
Відноситься до електричного опалення, але має певну специфіку. Мова йде про довгохвильовий ІЧ обігрівач та ІЧ плівку. Тому варто їх розглянути детальніше, в окремому розділі. Застосування даного виду опалення давно вже є нормою у країнах Європи і активно використовується в усіх видах теплиць. Недоліків даний обігрів майже немає.
ІЧ обігрівачі встановлюються над рослинами та розповсюджують інфрачервоні промені, які нагрівають усі предмети навколо, а ті в свою чергу, через конвекцію віддають тепло в повітря. Інфрачервоні хвилі є корисними для рослин, так як сприймаються ними, як сонячні промені. До того ж, даний вид обігріву попереджує утворення плісняви у грунті.
Окрім інфрачервоного обігрівача застосовуються також інфрачервона плівка, яка здійснює обігрів за рахунок карбонових смужок. Карбон покрить захисним поліетилентерефталатом, а в деяких моделях, завдяки уретану/карбамату захищенний додатково. Карбонові смуги перетворюють електричну енергію в теплову. Завдяки помірній температури нагріву (40 – 50 °C ), невеликій товщині і гнучкості, опалювальну плівку можна використовувати під ґрунтом. В теплому ґрунті рослина краще поглинає поживні речовини, що прискорює її ріст. Також, дана плівка, зводить шанс промерзання ґрунту узимку до нуля, що позбавляє ризику втратити урожай через це.
Загальна характеристика ІЧ опалення:
- Коефіцієнт корисної дії більше 90%, тепло безпосередньо передається одразу в навколишнє середовище без конвекції. Повітря нагрівається вже від предметів, які отримали тепло таким способом.
- Екологічність. Усі віді плівок складаються з нешкідливих матеріалів і вони ніяк не зіпсують ґрунт. Обігрівачі не несуть шкоди живим організмам інфрачервоними хвилями, так як смороду подібні сонячним.
- Іонізація. Деякі види плівок мають іонізуюче покриття, яке позитивно впливає на оточуюче середовище і на ріст рослин.
- Міцність і вологостійкість. Поліетилентерефталат та уретан/карбамат захищають від пошкоджень плівку і роблять її вологостійкою.
-Термостійкість. Температура плавлення верхнього захисного шару більше 100 °C, при тому як максимальна температура нагріву плівки 50 ― 55 °C.
- Легкість експлуатації. Плівки та обігрівачі доволі легко встановлюються без лишніх зусиль.
- Економічність. Кожен Вт енергії майже повністю перетворюється в тепло, так як ці прилади мають високий ККД.
- Терморегуляція. За допомогою терморегулятора можна повністю контролювати температурний режим у теплиці.
Отже, щоб обігріти свою теплицю потрібно зважити всі "за" і "проти" шкірного виду обігріву і вибрати найдоцільніший. Потрібно чітко усвідомлювати, що саме ви хочете отримати в результаті і на який об'єм теплиці ви розраховуєте. Справа не з легких, проте правильний підбір устаткування і вірний розрахунок порадує вас гарним результатом.
Вам також буде цікаво почитати:
Який матеріал краще зверни для накриття теплиці: скло, полікарбонат чи плівку?
Найкращий матеріал для каркаса теплиці
Крапельний полив у вашій теплиці, на ділянці або городі без проблем
- Теплиця – це не просто споруда для вирощування рослин, це своєрідний мікроклімат, де кожен параметр може впливати на розвиток культур. Один з найважливіших аспектів, який необхідно враховувати – це провітрювання.Важливість провітрювання в теплиці: Здорове зростання рослин у комфортних умовах
- Вирощування рослин в теплицях є однією з найефективніших та найбільш популярних методів для забезпечення здорової їжі та високого врожаю в умовах, коли навколишнє середовище може бути непередбачувимим. Теплиці дозволяють керувати мікросередовищем для рослин, захищаючи їх від погодних умов та створюючи оптимальні умови для росту. Два з найбільш популярних типів теплиць - арочні та теплиці Мітлайдера - відрізняються формою та конструкцією, і мають свої переваги та недоліки.Теплиці: арочні та метлайдери - два різні шляхи до високого врожаю