Плівка теплична та її види, поради при виборі і експлуатації
Кожен тепличник зацікавлений в якісному покритті своєї теплиці. Нижче надані основні характеристики плівки тепличної, поради при її виборі і експлуатації.
Плівка теплична використовується в тепличномуу господарстві для укриття теплиць і парників.
Виготовляють таку плівку з поліетилену високого тиску методом екструзії.
Завдякі механізму обертання видувний головки екструдера забезпечується рівномірна товщина по всій ширині плівкового рукава.
Як правило, плівка випускається у вигляді намотаного на бобіну 2-кульового матеріалу товщиною від 30 до 300 мікрон. Чим плівка товстіша, тим вона міцніша, і краще тримає тепло, але і коштує вона дорожче. Виготовляється така плівка у вигляді рукава (потрібно розрізати по довжині) та напіврукава (не потрібно розрізати по довжині). Довжина рулону зазвичай становить 50м або 100м.
Найбільш важливі показники тепличної плівки:
· довговічність;
· міцність на розрив;
· ширина плівки в розвороті та методи її зварювання.
Довговічність
Звичайна поліетиленова плівка вже через пів-року старіє і втрачає свої властивості, її доводитися міняти. Сонячні промені в найбільш енергетичній частині спектру — ультрафіолетовому діапазоні (290-400 нм) — поглинаються полімерами, що викликає розрив вуглецевих зв'язків і деструкцію (руйнування плівки). Тому звичайна поліетиленова плівка стає менш популярна і зустрічається все рідше. На заміну їй виробники почали виготовляти тепличну плівку, яка служити більше 1-го сезону.
З метою продовження терміну служби при виготовленні тепличної плівки до складу сировини вводяться світлостабілізуючі добавки - спеціальні речовини, які гальмують руйнування полімерів під впливом несприятливих атмосферних розумів, що уповільнюють фото - і термохімічне старіння плівки. Завдяки цьому термін служби плівки тепличної значно збільшується в порівнянні зі звичайною поліетиленовою плівкою: світлостабілізована плівка може без втрати своїх властивостей вікорістовуватіся від двох-трьох сезонів або безперервно протягом 5 років. Додавання світлостабілізаторів значно збільшує її довговічність, альо, на жаль, і ціну.
Раніше було відомо, що сучасні пестициди зі складною структурою впливають на розкладання і термін служби тепличних плівок, але вважалося, що цей вплив не є істотний. Нещодавні дослідження зарубіжних вчених показали, що діюча речовина деяких пестицидів, що містять сірку і бром, негативно впливає на UV-стабілізатори, руйнуючи їх. Тому для теплиць з рослинами, які обробляють пестицидами, не рекомендується використовувати дерев'яна яний каркас. Але і метал з його високою теплопровідністю плавити плівку в місцях контакту, незважаючи на покриття його світлою фарбою. Найкращий матеріал для каркаса в даному випадку – оцинкована труба.
Крім світлостабілізуючих добавок при виробництві плівки в неї додають також антифог, антистатики, абсорбери та інше.
Антифоги - речовини, які запобігають утворенню конденсату у вигляді дрібних крапель води на внутрішній частині плівки. Ці речовни застосовуються на прозорих скляних або пластикових поверхнях, які використовуються в оптичних додатках, таких як лінзи і дзеркала, в окулярах, об'єднання єктивах і біноклях. Методи засновані на мінімізації поверхневого натягу, в результаті чого відбувається конденсація тонкої плівки води замість безлічі одиночних крапель.
Абсорбери - речовини для поглинання газів, парів, для поділу газової суміші на складові частини шляхом розчинення одного або декількох компонентів цієї суміші в рідини, званої абсорбентом (поглиначем). В плівку вводять спеціальні мінеральні теплові присадки. Вони хоч і знижують її прозорість (в літній час це навіть плюс — захист від перегрівів), зате в весняно-осінній сезон температура в теплиці на 4 ... 5 ° С вище. У ролі таких наповнювачів виступають, наприклад, каолін, тальк, силікати, а останнім часом — і розплавлений кварц.
Антистатики - добавки, які запобігають утворенню на плівці статичного заряду, що притягує пил. Це є одною з причин втрати еластичності, пружності і старіння плівки. Абразивні частки залишають мікротріщини на поверхні, через які UV-промені проникають до UV-стабілізаторів і руйнують їх.
Міцність на розрив
Головний ворог плівки (особливо прі багатосезонному використанні) — розрив від вітру. Майже завжди при монтажі або знятті плівки утворюються тріщини. Наприклад, в місці контакту з металом у спечу, під час зварювання, при випадковому зачіпанні шпалери, зтрушуванні з плівки снігу. Трапляються мікротріщини і в місці плавлення. Вони не видні неозброєним оком, але через пару сезонів після сильного вітру в цьому місці утворюється розрив. З годиною дефект починає збільшуватися в розмірах. У степових районах України, де багато вітрів, більшим попитом користується армована плівка — найдорожча з усіх.
Щоб зробити тепличну плівку міцнішою, її роблять тришаровою. У середній шар (50% від загальної товщини) вводитися особливо міцний поліетилен (щось схоже на упаковку для цегли, тари з-під пластикових пляшок і т. д.). У зовнішній (20-25% від товщини) — інфрачервоний абсорбент, а у внутрішній (25%) — антифог. Всі три шарі містять UV-стабілізатори. Така технологія дозволяє створити універсальне покриття з комплексом цих важливих властивостей, що раніше були несумісним в одній плівці.
Усі шарі непомітні, матеріал здається одношаровим. Ще одна особливість тепличної плівки — підвищена міцність на розрив. Адже звичайна одношарова плівка менш міцна в поперечному напрямку. Багатошарові ж однаково стійкі — як у поздовжньому, так і в поперечному напрямках.
Ширина плівки в розвороті та методи її зварювання
Чим плівка ширше, тім менше при накриванні зварюються відрізки. Ширина плівки в розвороті буває 3,6,8,9,10 і 12м. Найширші плівки 16 м — угорського виробництва. Як правило, ширину плівки на теплицю підбирають, враховуючи довжину арки даної теплиці, довжину плівки і плівку для торців підбирають виходячи з довжини плівки в рулоні або шляхом з'єднання єднання відрізків плівки зварюванням.
Спосібі зварювання плівки:
- праскою через фольгу або тканину);
- технічним феном;
- спеціальними пристроями для зварювання.
При будь-якому з цих способів роблять нахлест 20-25 см. Бажано скріпити його скотчем марки Tesa. Зварювати плівку краще в закритому приміщенні (щоб не заважали вітер і опади) площею не менше 20 м2, щоб було зручно розгортати 12-16-метрові рукава. Добре якщо є широкий зручний стіл, або широка дошка. При підключенні подовжувачів необхідно дотримуватися правил електробезпеки.
При зварюванні праскою на 2 шарі плівки кладуть фольгу (або натуральну тканину) і пропрасовують, ретельно натискаючи. Недолік цього способу— досить низька продуктивність. Через обмеженість довжини шнура потрібно часто перетягувати подовжувач (самому не впоратися). Інертність корпусу вимагає частого регулювання температури нагріву: то плівка занадто плавитися (до дірок), то погано склеюється. Періодично необхідно перекладати дошку або пересувати плівку, слідкуючи, щоб на тканині (вона повинна бути довгою і без швів) не було складок.
Зварювання технічним феном більш продуктивне. Одягнувши на фен вузьку насадку, виставляють температуру до 500 … 600 ° С і на невеликій відстані обдувають, пройшовшись по оплавленим ділянкам валиком. Спочатку спробуйте для набуття навичок зварити пробні шматки, і лише потім, коли виявите оптимальну відстань від сопла і буде добре виходити, можна переходити до основної роботи. Перший недолік такого способу — необхідність вузької насадки. Але головне навіть не це.
Обидва описані вище способи — напівпрофесійні. Для якісного зварювання плівки необхідно оптимальне співвідношення таких факторів, як:
- температура з охолодженням;
- час зварювання;
- тиск.
На шкода, зварювання плівки тепличної праскою і технічним феном не дозволяють це забезпечити. Наприклад, праскою можна забезпечити тиск, але не оптимальну температуру і час. А феном складно виставити тиск. До того ж в обох випадках плавитися верхній шар плівки і прилипає до нижнього, що не зовсім надійно.
Тому найкращий спосіб — придбання професійного пристрою для зварювання плівки (вартістю близько 300-600$). Воно високопродуктивне і досить ефективне, оскільки забезпечує дотримання всіх трьох параметрів, даючи якісний шов товщиною 3 мм. Ще один плюс — трансформатор дає безпечну напругу (до 30 В), а пластини захищені тефлоновим покриттям, і випадковий дотик до них абсолютно безпечний, на відміну від прасок і технічних фенів.
- Навіс — це не лише захист від негоди, а й важливий елемент дизайну дому. Правильно підібраний навіс прикрасить екстер'єр, забезпечить захист дверей і вікон від дощу та снігу. У цій статті ми розповімо, як вибрати ідеальний козирок: які матеріали краще використовувати, як правильно підібрати розміри та форму, а також які додаткові функції можуть зробити конструкцію більш практичною. Дізнайтеся, на що звернути увагу при виборі навісу для вашого дому.Дашки: як правильно вибрати навіс. поради та рекомендації
- Теплиця – це не просто споруда для вирощування рослин, це своєрідний мікроклімат, де кожен параметр може впливати на розвиток культур. Один з найважливіших аспектів, який необхідно враховувати – це провітрювання.Важливість провітрювання в теплиці: Здорове зростання рослин у комфортних умовах